close
میزان کامنت های یک مقاله از سایت نشان دهنده پر اهمیت بودن آن است. حتما مقالاتی که کامنت های زیادی دریافت کرده اند و در رتبه خوبی در نتایج جست و جو قرار گرفته اند را تا به حال دیده اید؟ مقاله ای که کامنت های بالایی دریافت می کند و کاربران زیادی را درگیر خود می کند نشان دهنده با کیفیت بودن محتوای آن و میزان رضایتمندی کاربران زیادی از آن است.
گوگل هم به این قضیه کاملا اهمیت می دهد و رتبه خوبی به مقالاتی که کامنت های بالایی دریافت می کنند می دهد. در ادامه این مسئله را بیشتری با هم بررسی خواهیم کرد. در مقاله ای که در مورد الگوریتم RankBrain گوگل نوشته بودم در مورد تعامل کاربران در صفحه مورد نظر و بالا بودن اهمیت آن در سئو به طور مفصل صحبت کرده بودم.
اما در این مقاله دقیقا قصد دارم به این مسئله بپردازم که چرا کامنت هایی که کاربران شما در مقالات سایت شما درج می کنند می تواند اهمیت بالایی روی سئو سایت شما بگذارد. در مورد اینکه چطور کاری کنیم تا مقالاتی که می نویسیم کامنت بیشتری دریافت کنند هم ترفند های خوبی را به شما می گویم.
پس اگر واقعا به سئو داخلی خود اهمیت می دهید این مقاله را از دست ندهید و تا انتها همراه من باشید.
 
چرا میزان کامنت های مقالات بر سئو داخلی تاثیر گذار است؟
میزان کامنت های درج شده در مقالات سایت به صورت مستقیم و غیر مستقیم روی سئو سایتتاثیر گذار اند. در واقع همانطور که می دانید تعامل کاربران با سایت اهمیت بالایی از دید گوگل دارد که در ادامه به هر کدام از مهمترین آن ها اشاره خواهم کرد.
 
1.میزان رضایت کاربران از محتوای صفحه
همانطور که می دانید گوگل با انتشار الگوریتم RankBrain خود مهم بودن میزان رضایت کاربران از محتوای صفحه را یکی از مهمترین فاکتورهای سئو در سال 2018 عنوان کرده است. البته قبلا هم همینطور بوده است. مسلما محتوای با کیفیت کاربران زیادی را در صفحه مورد نظر نگه می دارد و این از دید گوگل یک فاکتور بسیار مهم است.
مقالاتی که از هر جهت بحث بر انگیز باشند و کاربران زیادی را وادار به درج کامنت کند خب مسلما میزان ماندگاری آن ها را در صفحه بالا می برد و در این صورت بازگشت به صفحه نتایج جست و جو اتفاق نمی افتد و این نشان دهنده با کیفیت بودن محتوای صفحه مورد نظر است. چیزی که دقیقا در الگوریتم رنک برین گوگل با هم بررسی کردیم.
 
2.آپدیت شدن محتوای صفحه
همانطور که می دانید یکی از مهمترین فاکتورها در سئو داخلی سایت آپدیت کردن محتوا است. گوگل به سایت هایی که محتوای آپدیت شده دارند و به صورت مداوم محتوای آن ها به روز می شود اهمیت بالایی می دهد. در سئو کار حرفه ای به این مسئله پرداختم که چه طور باید از نظرات کاربران سایت در جهت آپدیت محتوا استفاده کنیم. در این مقاله هم اشاراتی به این مسئله دارم.
زمانی که کاربران سایت شما نظرات خود را در مورد مقالات سایت شما مطرح می کنند و شما هم سریعا به آن ها پاسخ می دهید این نشان دهنده غنی بودن و ارزشمند بودن محتوای سایت شما است. و به این صورت محتوای سایت شما همیشه در حال آپدیت شدن است و این دقیقا همان چیزی است که برای گوگل اهمیت ویژه ای دارد.
 
3.گسترش عبارات و کلمات کلیدی در صفحه
یکی از بهترین اتفاقاتی که در محتوای صفحه مورد نظر ممکن است رخ بدهد آپدیت شدن محتوای صفحه با عبارات و کلمات کلیدی مختلف است. مسلما کسانی که قصد درج نظر در مقالات سایت شما را دارند دارای طرز فکر ها و اعتقادهای مختلفی هستند. همین مورد باعث این می شود که چگالی کلمات و عبارات کلیدی مربوط به محتوای شما گسترش پیدا کند.
گاهی وقت ها سوالاتی که کاربرانتان از شما در کامنت ها می پرسند باعث می شود محتوای صفحه شما در همان سوالات هم بالا بیاید. مثلا شما در مورد میل چیمپ مقاله ای نوشته اید و کاربری از شما چنین سوالی را می پرسد : من یک مشکلی با میل چیمپ دارم. چه طور میشه نوشته های ایمیل خوشامد گویی در میل چیمپ را عوض کنم؟ هر کاری می کنم نمیشه!
جالب است بدانید زمانی که چنین کامنتی درج می شود و شما به طور کامل در مورد آن توضیح می دهید و مو به مو می گویید که چه کار باید کنید تا این مشکل حل شود این باعث می شود مقاله شما در این موضوع هم رتبه بگیرد.
یعنی مقاله شما در عباراتی مثل “حل مشکل در میل چیمپ” ، “مشکل با عوض کردن متن ایمیل خوشامدگویی در میل چیمپ” ، “چه طور محتوای خوشامد گویی در میل چیمپ را عوض کنم؟” و خیلی از عبارات دیگر رتبه می گیرد. درست است که در مقاله خود به چنین چیزی اشاره نکرده اید ولی همین که در کامنت ها این مشکل مطرح شده و توسط شما حل شده است همین باعث می شود مقاله شما در این موضوعات هم دیده شود.
پیشنهاد می کنم مقاله چگونه مدت زمان ماندن کاربران در سایت را طولانی تر کنیم؟ را بخوانید.
 
چه کامنت هایی اهمیت دارند و باید تایید شوند؟
همانطور که متوجه شدید کامنت هایی برای شما اهمیت دارند و کمک به آپدیت شدن مستمر محتوای مقالات شما می کنند که مرتبط با آن ها باشند. کامنت هایی که دقیقا مربوط به محتوای صفحه شماست. منظور کامنت هایی است که توسط افراد واقعی گذاشته شده است و کامنت هایی که صرفا تبلیغاتی باشند نیستند!
همانطور که اشاره کردم کامنت هایی که سوالی هستند و در آن سوالی از شما در مورد موضوع مطرح شده پرسیده شده است بسیار با اهمیت هستند. سعی کنید این کامنت ها را به سرعت تایید کنید و به آن ها پاسخ کامل بدهید. معمولا چنین کامنت هایی کاربران زیادی را وادار می کند که وارد بحث شوند!
کامنت هایی که جنبه انتقادی دارند یا مربوط به چیز دیگری است و هیچ ربطی به موضوع محتوای صفحه مورد نظر ندارند را تایید نکنید.
کامنت هایی مثل “ممنون از سایت خوبتون، موفق باشید” به هیچ وجه به درد شما نمی خورند! معمولا افرادی که می خواهند از طریق کامنت برای سایت خود بک لینک بگیرند از این کامنت ها درج می کنند.
 
چگونه تعداد کامنت ها در مقالات سایت مان را افزایش دهیم؟
همانطور که می دانید کمتر کسی حاضر است زیر پستی کامنت بگذارد. اگر توجه کرده باشید مقالات زیادی در وب فارسی منتشر شده است که حتی یک نفر هم ترغیب به کامنت گذاشتن زیر آن ها نشده است. اگر بخواهم مثال بزنم معمولا سایت هایی که فقط کارشان ترجمه مقالات انگلیسی زبان است و دقیقا همان را با نگارش فارسی در سایت خود منتشر می کنند و هیچ تغییر و بومی سازی انجام نمی دهند مورد توجه کاربران قرار نمی گیرند و کامنتی دریافت نمی کنند.
اما واقعا باید چه کار کنیم که کاربران بیشتری نظر خود را زیر مقالات سایت ما درج کنند؟ این سوالی است که در ذهن خیلی از دوستان است و من در ادامه قصد دارم نکات مهمی را خدمت شما عرض کنم تا با استفاده از آن ها بتوانید کامنت های بیشتری برای مقالات خود دریافت کنید.